بهترین روش های نگهداری از موهای چرب و خشک

بهترین روش های نگهداری از موهای چرب و خشک

اگر شما نیز موهای چرب و خشک دارید ما برای شما پیشنهاد هایی داریم که بسیار خوب میباشند،شما میتوانید مو های جذاب و درخشان داشته باشید. درست هست که خشک یا چرب بودن موها اکثر ارثی هست اما نحوه مراقبت های هرروز از موها نیز در این اساس عمده بی تاثیر نیست. روش هایی برای مراقبت از مو های ترکیبی چرب و خشک وجود دارد که میتواند تعادل را به مو های تان بازگرداند.

شامپوی مناسب موهایتان بهره گیری کنید

شامپوهایی که برای مو های چرب و خشک مناسب میباشند به عنوان شامپوهای ترکیبی در فروشگاه ها یافت میشوند. یکی از مشکلات کسانی که کف سر چرب دارند شوره سر هست. اگر شما هم مشکل شوره سر دارید میتوانید از شامپوهای ضد شوره بهره گیری کنید. شامپوهایی که هیچ فایده ای برای مو های تان ندارند را کنار بگذارید و در اوضاع فعلی شامپوهای تان تغییراتی ایجاد کنید.

نرم کننده مناسب گزینش کنید

باید برای مو های تان هم از شامپو و هم از نرم کننده بهره گیری کنید. برای راحتی کار بهره گیری از شامپوهایی که نرم کننده هم دارند راحت تر هست تا اینکه بخواهید شامپو و نرم کننده را جداگانه بهره گیری کنید. نرم کننده های مخصوص مو های خشک غلظت بیشتری دارند

فواصل شستشوی موها را تعیین کنید

تعداد دفعات شستشوی موها بسته به ضخامت انها متفاوت هست اما هر سری نیاز دارد که از سلول های مرده، چربی و کثیفی راحت شود. شاید علت چرب بودن کف سرتان این باشد که سبوم ساخت شده در کف سر به درستی شستشو نمی‌شود.

 هر چه روغن طبیعی بدن را زود به زود بشوئید بدن چربی بیشتری ساخت میکند و این باعث میشود موها زودتر چرب شوند. اگر موهایتان را عادت داده اید که زود به زود بشوئید با اکثر کردن فواصل شستشوی موها در ابتدا کف سر بیش از حد چرب می‌شود اما تدریجی به این اوضاع خو می‌گیرد.

نحوه شستشوی موها

برای شستشو ابتدا موها را خیس کنید سپس شامپو را به موها بزنید و کف سر را به آرامی ماساژ بدهید. در نهایت موها را بشوئید. برای شستشوی موها از صابون حمام هم میتوانید بهره گیری کنید. گرچه صابون حمام را می‌توانید حداقل هفته ای یکبار بهره گیری کنید. صابون چربی کف سر را خیلی خوب تمیز میکند اما بهره گیری عمده آن برای موها عمده خوب نیست.

بهره گیری از نرم کننده

از نرم کننده باید مرتبا بعد از شامپو بهره گیری کنید. در مقدار بهره گیری از نرم کننده برای مو های خشک آزاد هستید. نرم کننده ریشه های خشک مو راکه چربی آن با شامپو از بین رفته را مرطوب می‌کند. اگر باز هم احساس کردید که موهایتان خشک هست از ماسک های نرم کننده خارج از حمام بهره گیری کنید.

موها را خشک شانه بزنید

شانه زدن موها باعث می‌شود چربی طبیعی موها به طور مساوی روی موها منتشر شود. بنابراین مانع از چربی کف سر و خشکی موها می‌شود. موها را حتما خشک شانه بزنید. زیرا مو های مرطوب شکننده تر میباشند و اگر شانه شوند آسیب میبینند.

کف سر را ماساژ دهید

اینکار را هم هنگام شامپو زدن به موها و هم با مو های خشک می‌توانید امتحان کنید. ماساژ فولیکول های مو را تحریک کرده و جریان خون را تقویت می‌کند و روغن مورد نیاز مو را ساخت می‌کند و در نتیجه باعث میشود مو های سالم تری داشته باشیم. شاید تصور کنید اینکار درست زمانی که می‌خواهید از چربی مو خلاص شوید اشتباه باشد اما این روغن که با ماساژ ساخت میشود مو های خشک را تغذیه میکند.

شامپو را با ژل آلوئه ورا ترکیب کنید

فقط چند قطره ژل آلوئه ورا برای هر زمان شستشوی موها با شامپو کافی هست. خیلی از نرم کننده ها هم دارای ژل آلوئه ورا میباشند. آلوئه ورا شوره و خارش کف سر را درمان می‌کند. ژل آلوئه ورا را میتوانید با آبلیمو ترکیب کرده و گذشته از حمام به موها بزنید. گرچه ناگفته نماند که آب لیمو موها را کمی خشک میکند.

بهره گیری از زرده تخم مرغ

روشهای زیادی برای نرم کردن موها وجود دارد که یکی از این روشها بهره گیری از زرده تخم مرغ هست. ۲ عدد زرده تخم مرغ را هم زده و با ۲۲ قاشق غذاخوری روغن زیتون یا روغن نارگیل ترکیب کنید. سپس به موها بزنید و اجازه دهید ۵ دقیقه روی موها بماند. سپس موها را مانند همه ی وقت با شامپو بشوئید.

نارون کوهی بهره گیری کنید

این روغن بعنوان یک داروی قابض رگ های خونی را فشرده کرده و کف سر را خشک می‌کند. پس سعی کنید از آن روی مو های خشک بهره گیری نکنید.

مواد شیمیایی بهره گیری نکنید

مدام رنگ کردن موها هم در خشکی آن موثر هست به خصوص اگر از پودر دکلره بهره گیری کنید. هر نوع مواد شیمیایی و وسایل حرارتی روی موها تاثیر منفی میگذارد. بنابراین سعی کنید کمتر از سشوار یا اتوی مو بهره گیری کنید.

محصولاتی که الکل دارند بهره گیری نکنید

الکل باعث میشود موها خشک تر شود.  ژل، واکس و موس را فقط به سر موها بزنید اگر نزدیک به ریشه موها بزنید چربی کف سر دو عمده میشود.

مراقب غذاهایی که می‌خورید باشید

فقط عوامل ارثی نیستند که اوضاع موها را تعیین میکنند. کمبود ریبوفلاوین و ویتامین B12 نیز در چربی کف سر موثر میباشند. اگر از طریق غذا نمی‌توانید این کمبودها را جبران کنید از قرص ها و مکمل ها بهره گیری کنید.

لبنیات، سبزیجات سبز تیره و غلات کامل کمبود ریبوفلاوین را فراهم سازی می‌کنند.گوشت قرمز، مرغ، تخم مرغ، ماهی، شیر و پنیر هم منبع ویتامین B12 میباشند.

مراقب عوامل محیطی باشید

رطوبت هوا باعث میشود کف سر چرب تر شود در این شرایط باید از محصولات آرایشی مو کمتر بهره گیری کنید و موها را اکثر شستشو دهید. در فصل تابستان موها عمده مرطوب میماند در حالی‌که در فصل زمستان باید از نرم کننده بیشتری برای موها بهره گیری کرد چون موها خشک میشود. در روزهای گرم تابستان موها را در معرض مستقیم نور آفتاب قرار ندهید.

لطفا دیدگاه خودتون رو از این مطلب بنویسید

لطفا دیدگاه خود را بیان کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید