تاثیر پیشرفت فناوری بر صنایع پوششی ساختمان
این روزها پیشرت تکنولوژی در همه ابعاد زندگی ما رسوخ کرده و می توانیم تاثیرات آن را در هر گوشه ای از زندگی خودمان ببینیم. این تاثیرات بخصوص در بخش صنعتی و ساختمانی پیشرفت قابل توجهی داشته و تغییرات بزرگ و قابل تحسینی را بوجود آورده اند.
در صنعت ساخت و ساز که روز به روز در همه جای دنیا و نه فقط در تهران در حال توسعه است، نیاز به بکار برذن المان های جدیدی هستیم تا بتواند نقاط ضعف موارد گذشته را جبران کند.

تکانی اساسی در صنایع پوششی ساختمان
صنایع پوششی ساختمان که یکی از مهمترین بخش های هر ساختمانی را شامل می شود، با استفاده از تکنولوژی تغییرات عمده و چشمگیری را پیدا کرده اند؛ بطور مثال ما می توانیم از کفپوش های اپوکسی و پلی یورتان، ضد حریق و همچنین رنگ نما بعنوان تنها بخشی از موارد تحت پوشش این صنعت نام بیاوریم. در مقاله ای که امروز برای شما آماده کرده ایم به معرفی مختصر موارد ذکر شده خواهیم پرداخت؛ پس با ادامه این بخش از اخبار صنعتی همراه ما باشید.

کفپوشی مدرن و مقاوم به نام اپوکسی
هنوز هم خیلی از اداره‌جات، منازل، کارخانه، شرکت ها و… از موزائیک یا پارکت های چوبی و پلاستیکی بعنوان کفپوش استفاده می کنند. این کفپوش ها علاوه بر هزینه نسبتا بالایی که دارند، دارای مشکلاتی نیز هستند که مهمترین آن نظافت می باشد، چراکه درزهای بین قسمت های مختلف این کفپوش ها جرم ها را در خود نگه می دارند.
اما کفپوش های پلی یورتان و اپوکسی نسل جدیدی از کفپوش ها هستند که با توجه به برخورداری از ویژگی های بسیار جالبی که دارند، معایب کفپوش های قبلی را هم پوشش داده اند.

کفپوش اپوکسی
ویژگی بارز دیگر این کفپوش ها مواد اولیه تشکیل دهنده آن است که با توجه به ویژگی های شیمیایی‌شان از استحکام و مقاومت خوبی در برابر خط و خش و ضربه برخوردار می باشند. نوع دیگری از این کفپوش ها نیز وجود دارند که کفپوش پلی یورتان نامیده می شود. با ترکیب نمودن این کفپوش با کفپوش های اپوکسی می توان از آنها در برابر نور خورشید استفاده کرد بی آنکه هیچ نگرانی از بابت از بین رفتن رنگ آنها بوجود بیاید. فقط این نکته را به یاد داشته باشید که برای خرید کفپوش های اپوکسی یا پلی یورتان تنها به شرکت های مجاز و مورد اطمینان مراجعه کنید.

ضد حریق ها و پایان ریزش ساختمان ها بر اثر آتش سوزی
بگذارید این مورد را با ذکر یک مثال معرفی کنیم؛ ساختمان پلاسکو و آن حادثه وحشتناک را که به یاد دارید؟ ابتدا آتش سوزی و سپس ریزش ساختمان در اثر از دست رفتن مقاومت اسکلت فلزی آن در برابر آتش.
اکثر ساختمان های امروزی یا بر پایه اسکلت فلزی ساخته می شوند یا بتنی. هر کدام معایب و نکات مثبتی دارند اما بدترین نکته ای که در خصوص سازه های فلزی وجود دارد، از دست رفتن مقاومت آن سازه در برابر حرارت آتش است. حال ضد حریق چیست و در این خصوص چه کمکی می تواند بکند؟

ضد حریق
همانطور که از نامش مشخص است با آتش میانه خوبی ندارد! ضد حریق ها در حقیقت شبیه به رنگ می باشند با این تفاوت که تنها بر روی سازه های فلزی پاشش می شوند. ترکیبات موجود در این مواد در هنگام آتش سوزی های احتمالی باعث متورم شدن این ماده می شوند و در نتیجه این اجازه را به آتش نمی دهند که حرارت خود را به فلز برساند. بدون شک باید گفت کفپوش اپوکسی و ضد حریق، تکانی اساسی در صنایع پوششی ساختمان هستند.

رنگ نما، زیبایی همراه با ماندگاری
اگر بخواهیم خیلی ساده بگوییم، رنگ نما در حقیقت همان رنگ های ساختمانی هستند که در بیرون یا داخل ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند اما با تفاوتی بسیار چشمگیر…
همانطور که می دانید رنگ های معمولی پس از مدتی در اثر نور خورشید یا کمرنگ می شوند یا بر اثر آلودگی هوا و گرد و غبار کیفیت اولیه خود را از دست می دهند. اما در رنگ نمای ساختمان از ترکیباتی استفاده شده است که آن را در برابر موارد ذکر شده به نوعی واکسینه می کند!
مثلا می توان در رنگ نما از ترکیباتی تجزیه کننده استفاده کرد که بنابراین هر گونه غبار و ذراتی که بر بروی آنها می نشیند را تجزیه کرده و آثاری از آنها بر جای نمی گذارند. اما ترکیبات دیگری هم وجود دارند که خود ذرات هر چند وقت یکبار رنگ ها را تمیز می کند! به این نوع از رنگ نما، خود تمیز شونده گفته می شود.

رنگ نما
با بهره گیری موارد ذکر شده که همگی بخش از صنایع پوششی ساختمان هستند، می توانید علاوه بر زیباسازی ساختمان خود، از ایمنی محل کار یا سکونت‌تان اطمینان خاطر داشته باشید. شرکت عکاظ خاورمیانه از جمله شرکت هایی است که سالهاست در حوزه تولید این مواد فعالیتی مستمر و چشمگیر داشته و دارد و شما می توانید این پوشش های ساختمانی را از آنها بخواهید.

منبع: http://www.meekhkoob.ir

لطفا دیدگاه خودتون رو از این مطلب بنویسید

لطفا دیدگاه خود را بیان کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید