داستان نامگذاری بهترین خودروهای لامبورگینی

لامبورگینی ایسلرو  islero

لامبورگینی تولید ایسلرو را از سال ۱۹۶۸ آغاز کرد و آخرین خودرو سال ۶۹ کارخانه لامبورگینی را ترک کرد. این کلاسیک ایتالیایی دارای پیشرانه ۴.۰ لیتری ۱۲ سیلندر خورجینی است که توان تولید ۳۲۵ اسب بخار را دارد. ایسلرو دارای جعبه دنده ۵ سرعته، فنربندی مستقل در هرچرخ و ترمزهای دیسکی بود که آن را به تکنولوژی روز دهه ۶۰ مجهز می کرد.

ایسلرو به کمک پیشرانه قدرتمند خود می توانست به سرعت تقریبی ۲۴۶ کیلومتر در ساعت برسد و در عرض ۶.۴ ثانیه ۹۶ کیلومتر را طی کند. در طی یک سالی که ایسلرو تولید می شد، تنها ۱۲۵ دستگاه تولید شد که ارزش کلاسیک آن را افزایش می دهد.

نمونه به روز رسانی شده این خودرو که با نام ایسلرو اس در سال ۱۹۶۹ تولید شد می توانست ۳۵۰ اسب بخار تولید کند که این ایتالیایی زیبا را هر چه قدرتمند تر می کرد.

براساس نام گذاری سنتی لامبورگینی که انتخاب نام گاوهای مبارز بسیار روال دارد، در مورد ایسلرو نیز این مورد صدق می کند. ایسلرو نام گاوی بوده که در مبارزه ای در ۲۸ آگوست ۱۹۴۷ مشهورترین گاو جنگجو به نام مانولت Manolete را شکست داده است. در این مبارزه ایسلرو با شاخ راست خود شریان اصلی ران پای مانولت را پاره کرده و باعث مرگ او شده است.

لامبورگینی اسپادا Espada

اسپادا در زبان اسپانیایی به معنی شمشیر است که در بین گاوبازها به شمشیری گفته می شود که در حین گاوبازی از آن استفاده می شود. لامبورگینی اسپادا از سال ۱۹۶۸ تا ۱۹۷۸ تولید شد. البته اسپادا در ۳ سری مختلف عرضه شد که سری اول آن از سال ۱۹۶۸ تا ۷۰ تولید می شد و فقط ۱۸۶ دستگاه خط تولید کارخانه را ترک کردند.

سری دوم اسپادا بین سال های ۱۹۷۰ و ۱۹۷۲ تولید شد که توان تولید ۳۵۰ اسب بخار را داشت و دارای ترمزهای دیسکی بود. سری آخر اسپادا یعنی سری سه، دارای موتور ۱۲ سیلندر خورجینی به حجم ۳.۹ لیتر بود که توان تولید ۳۲۵ اسب بخار را داشت.

شکل رینگ های خودرو در این سری با طراحی جدیدی همراه بود که نظر منتقدان که فرم رینگ های سری اول و دوم را نپسندیده بودند را جلب کند. تعداد ۴۷۶ دستگاه از این لامبورگینی استثنایی قبل از اینکه تولید آن متوقف بشود، تولید شد.

لامبورگینی میورا Miura

لامبورگینی میورا یکی از مشهورترین و خاص ترین محصولات لامبورگینی است که در حال حاضر نیز در بین کلکسیونرهای خودرو با رقم های بالایی خرید و فروش می شود. در واقع کسی را پیدا نمی کنید که به دنیای خودرو علاقمند باشد و عاشق این ایتالیایی خاص نباشد. میورا تحقق آرزوهای بنیانگذار کمپانی لامبورگینی آقای فراچیو لامبورگینی است.

نام این خودرو نیز مانند بیشتر محصولات لامبورگینی از روی گاو مبارز و مشهور اسپانیایی یعنی میورا گرفته شده است که نامی برازنده ذات خشمگین و مبارزه طلب این خودرو است. مهندسان و طراحان لامبورگینی این خودرو را در وقت های اضافه خود طراحی و تولید کردند و در نمایشگاه خودروی تورین در سال ۱۹۶۵ آن را به علاقمندان خودرو معرفی کردند.

میورا علاوه بر دنیای خودرو در صنعت سینما نیز چهره ای جذاب و شناخته شده بود، تا جایی که یک دستگاه لامبورگینی میورا نارنجی رنگ در سال ۱۹۶۹ در سکانس اول فیلم شغل ایتالیایی Italian Job حضور یافت.

میورا دارای موتور ۱۲ سیلندر خورجینی به حجم ۳.۹ لیتر بود که توان تولید ۳۵۰ اسب بخار را داشت و آن را به یک گاو رام نشدنی تبدیل می کرد. در بین سال های ۱۹۶۶ تا ۱۹۶۹ تنها ۲۷۵ دستگاه از میورا تولید شد. در آن زمان میورا ۲۰ هزار دلار قیمت داشت که در حال حاضر این قیمت به ۲ الی ۴ میلیون دلار رسیده است.

لامبورگینی اوراکو Urraco

هدف لامبورگینی از تولید اوراکو تولید یک سوپر اسپرت ۴ نفره بود که تا حدودی در رسیدن به این هدف موفق بوده است. در زبان عامیانه اسپانیایی به گاو کوچک (از نظر جثه) اوراکو می گویند. اوراکو خودرویی ۴ نفره بود که دارای سقف جدا شونده و موتور کوچک تری نسبت به محصولات گذشته لامبورگینی بود.

همه سری های اوراکو که شامل P200، P250 و P300 بودند از موتور ۸ سیلندر خورجینی سود می بردند که توان تولید ۲۱۵ تا ۲۶۰ اسب بخار را داشتند. در سال ۱۹۷۹ اعتصابات کارگری و مشکلات فنی این خودرو باعث شد فروش آن به صورت چشمگیری کاهش یابد و تولید آن برای همیشه متوقف شود.

این خودرو یکی از بدشانس ترین خودروهای تاریخ است، زیرا با وجود قابلیت های بالا برای فروش از بخت خوبی برخوردار نبود. از این خودرو تنها ۷۹۱ دستگاه تولید شد که ۲۱ دستگاه آن از سری P111 بود که برای بازار آمریکا ساخته شده بود.

لامبورگینی کانتاش Countach

کانتاش یک سوپر اسپرت موتور وسط ۱۲ سیلندر بود که با فرم بدنه خاص و پیشگام خود بیشتر شبیه به یک سفینه فضایی بود تا یک خودرو. کانتاش در زبان مردم شمال ایتالیا به معنی “فریاد حیرت” است که انصافا لامبورگینی کانتاش لایق این نام است. لامبورگینی اولین بار ایده استفاده از درهایی که مانند قیچی باز می شوند را در کانتاش اجرا کرد که هم اکنون نیز در محصولات مختلف لامبورگینی دیده می شود.

در سال ۱۹۸۵ لامبورگینی برای حضور در بازار آمریکا مجبور بود شرایط سازمان استاندارد و ایمنی آمریکا را بپذیرد، به همین دلیل از سپرهای بزرگ تر برای کانتاش استفاده کرد. البته تعداد زیادی از خریداران کانتاش در آمریکا بعد از خرید، این سپرها را با نمونه اصلی تعویض می کردند.

 کاناش در نمونه اصلی دارای موتور ۱۲ سیلندر خورجینی به حجم ۴.۰ لیتر بود، البته مدل هایی با حجم موتور و قدرت بیشتر نیز تولید شدند، مانند مدل LP500 S که حجمی برابر با ۴.۸ لیتر داشت و مدل ۵۰۰۰ QV و سالگرد ۲۵ سالگی کانتاش که با حجم ۵.۲ لیتر عرضه شدند.

لامبورگینی جالپا Jalpa

جالپا نمونه ای از تلاش لامبورگینی برای تولید خودرویی مقرون به صرفه است. نام جالپا نیز مانند خیلی از تولیدات لابورگینی از گاو مبارزی گرفته شده که در دهه ۷۰ در اسپانیا بسیار مشهور بوده است.

جالپا کاملا مناسب استفاده روزمره در شهر بود، زیرا رانندگی با آن در ترافیک و با سرعت کم بسیار ساده بود و از دید بهتری نیز برخوردار بود.این خودرو دارای پیشرانه هشت سیلندر خورجینی به حجم ۳.۵ لیتر بود که از دو میل بادامک در سرسیلندر سود می برد.

این پیشرانه در مدل سیلهوت Silhouette نیز استفاده شده است و توان تولید ۲۵۵ اسب بخار را در دور ۷۰۰۰ موتور دارد. شتاب ۰ تا ۹۶ کیلومتر این خودرو ۶ ثانیه است. تولید این خودرو در سال ۱۹۸۸ متوقف شد و یک شاهکار دیگر از لامبورگینی به جرگه خودروهای کلاسیک پیوست.

لامبورگینی مورسیه لگو Murcielego

مورسیه لگو در اسپانیایی به معنی خفاش است، البته لامبورگینی این خودرو را براساس گاو جنگجویی به همین نام، نامگذاری کرده است. مورسیه لگو در سال ۱۸۷۹ در یک مسابقه گاوبازی با وجود ۲۴ ضربه شمشیرِ ماتادور مشهور رافائل مولینا سانچز کشته شد. که در بین گاوباز های اسپانیایی به شجاعت و روح مبارزه طلبی مشهور است و به یک اسطوره تبدیل شده است.

لامبورگینی تولید مورسیه لگو را از سال ۲۰۰۱ آغاز کرد و تولید آن را تا سال ۲۰۱۰ ادامه داد. این مدل جایگزین لامبورگینی دیابلو شد که خودرویی بلاتکلیف بود که بین مدرنیته و سنت گرایی قرار گرفت. مورسیه لگو دارای موتور ۱۲ سیلندر خورجینی بود که توانی بین ۵۷۲ تا ۶۶۱ اسب بخار در مدل های مختلف بود. مورسیه لگو از این خودرو به تعداد ۳۹۸۳ دستگاه تولید کرد که در سال ۲۰۱۰ اونتادور جایگزین این خودرو شد.

لامبورگینی سستو المنتو  Sesto Elemento

سستو المنتو در اسپانیایی به معنی عنصر ششم است که برای عدد اتمی کربن به کار می رود. دلیل لامبورگینی برای این نامگذاری استفاده وسیع از کربن برای ساخت سستو المنتو است.

شاسی، بدنه، محور محرک و سیستم فنربندی همگی از کربن ساخته شده اند که وزن این هیولای ایتالیایی را بسیار کاهش داده است. بنابراین به این خودرو لقب سبک ترین خودروی لامبورگینی که تا به حال ساخته شده است را داده اند.

در این خودرو از پیشرانه ۱۰ سیلندر خورجینی استفاده شده است که توان تولید ۵۷۰ اسب بخار را دارد. امکانات رفاهی این خودرو به یک سیستم استریو محدود شده تا وزن آن افزایش پیدا نکند. لامبورگینی از این خودوری خاص و خارق العاده تنها ۲۰ دستگاه تولید کرده که همگی آنها به فروش رفته اند.

لامبورگینی وننو Veneno

لامبورگینی وننو به عنوان خودرویی خاص برای بزرگداشت سالگرد ۵۰ سالگی کمپانی لامبورگینی عرضه شد. وننو نام قوی ترین گاو جنگجویی است که تاریخ گاوبازی به خود دیده است، رفتارهای جنون آمیز و پرخاش گرانه این گاو باعث شده تا لامبورگینی نام آن را برای یکی از سریع ترین و پرقدرت ترین خودروهای خود انتخاب کند.

این خودرو از موتور ۱۲ سیلندر خورجینی به حجم ۶.۵ لیتر بهره می برد که توان تولید ۷۴۰ اسب بخار را دارد. از این خودرو تنها ۵ دستگاه تولید شده است که ۲ عدد از آنها مخصوص کمپانی لامبورگینی است و ۳ دستگاه به فروش رفته است. این خودرو یکی از ارزشمند ترین خودروهای مدرن کلاسیک جهان است که قیمتی برابر با ۴ میلیون دلار دارد.

وننو اصلی که به آن “ماشین شماره صفر” گفته می شود در موزه لامبورگینی نگهداری می شود. یک دستگاه دیگر که به رنگ قرمز می باشد توسط آقای آنتونی دومینیک خریداری شده است.

خودروی دیگر که به رنگ سبز می باشد در اختیار آقای کریس سینگ کلکسیونر خودرو در فلوریدا است. صاحب وننو سفید که در ماکائو زندگی می کند، نامش مشخص نیست. حضور این سه خودرو در کنار هم پرچم ایتالیا را تداعی می کند. این خودروی استثنایی و خاص از هر لحاظ لایق بزرگداشت ۵۰ سالگی کمپانی بزرگ لامبورگینی است.

لامبورگینی هوراکان Huracan

نام هوراکان نیز مانند بیشتر نام های خودروهای لامبورگینی ریشه در فرهنگ گاوبازی مردمان اسپانیا دارد. هوراکان اسمی اسپانیایی است که تلفظ اصلی آن hurricane است و منتصب به گاوی جنگجوست که در سال ۱۸۷۹ بخاطر شجاعت و حس مبارزه طلبی مشهور بوده است.

این خودرو از یک پیشرانه ۱۰ سیلندر خورجینی به حجم ۵.۲ لیتر بهره می برد که توان تولید ۶۰۲ اسب بخار را دارد. این پیشرانه انژکتوری دارای سیستم پاشش چند نقطه ای سوخت است که باعث بهبود عملکرد موتور در دورهای بالا می شود.

حداکثر سرعت این خودرو ۳۲۳ کیلومتر در ساعت است و می تواند در ۳.۲ ثانیه به سرعت ۹۶ کیلومتر در ساعت برسد.در هوراکان نیروی موتور به هر چهارچرخ منتقل می شود. این خودرو جدیدترین تولید کمپانی آقای لامبورگینی است که ژنتیک اسطوره های این کمپانی را به ارث برده است.

لطفا دیدگاه خودتون رو از این مطلب بنویسید

لطفا دیدگاه خود را بیان کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید