دایناسورها چگونه نام گذاری می شوند؟

دایناسورها چگونه نام گذاری می شوند؟

در دنیای دایناسورها اسم های عجیب و غریبی می شنویم مثل آراگوسور و یا آپاتوزاروس، لسوتوزوروس، استگوزاروس، براکیوزارید و…تا جایی که تلفظ اسم آنها تا حدودی سخت و دشوار است.

پرسش این است که دایناسورها چگونه نامگذاری می شوند و این اسم های عجیب و غریب و سخت را چگونه به خود می گیرند؟!

بنا بر پژوهش یک سایت زمین شناسی در آمریکا، هفتصد تا نهصد نوع مختلف از دایناسورها شناسایی شده اند. با وجود این، هنوز دانشمندان همه آنها را نام گذاری نکرده اند، اما همان تعدادی را که نام گذاری کرده اند تلفظ اسمهایشان سخت است.

در پاسخ باید گفت نام دایناسورها براساس شکل ظاهری و فیزیک و جثه آنها گذاشته شده و از کلمات لاتین و یونانی برای توصیف آنها استفاده می شود.

برای نمونه سایت livescience در گزارش خود دلایل نام گذاری دایناسور پاکیسفالوسور Pachycephalosaurus را به این نام توضیح می دهد.

بر اساس این گزارش، این اسم برگرفته از یونانی از سه بخش تشکیل می شود، بخش اول اسم Pachy معنای ضمخت و غول پیکر را می دهد. بخش دوم کلمه با تلفظ Cephale به معنای سر است و قسمت آخر کلمه saurus معنای مارمولک را متبادر می کند.

یک روش دیگر نامگذاری هم بر اساس مکان کشف فسیل بود مثل دایناسور آلبرتوزاروس Albertosaurus که نام خود را از منطقه آلبرتا Alberta در کانادا گرفته است.                                                   

لطفا دیدگاه خودتون رو از این مطلب بنویسید

لطفا دیدگاه خود را بیان کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید