درمان سریع دندان درد

دندان درد

دندان در ممکن است دلایل زیادی داشته باشد ممکن است دندان در شما از بیماری لثه باشد یا عفونت های دندانی یا شکسته شدن و خراب بودن یک دندان و ……

در این مقاله قصد داریم که شما با تمامی درمان هایی که برای تسکین دندان درد وجود دارد آشنا کنیم.البته اگر دندان شما خراب است و یا شکسته شده است بهترین کار کشیدن دندان است چون در آینده هم میتواند برای شما مشکل ساز شود.

 

داروهای ضد درد

اولین چیزی که به ذهن هر کسی بعد از دندان درد می رسد قرص و دارو است.اگر منع مصرفی برای دارو و قرص ندارید می توانید از دارو های زیر برای تسکین در استفاده کنید.

ایبوپروفن : قرص ایبوپروفن از موثر ترین و بهترین قرص هایی است که که بر دندان در اثر دارد و همچنین به راحتی می توانید از داروخانه تهیه کنید و استفاده کنید.

استامینوفن : قرص استامینوفن معمولا قرصی هست که توی همه خونه ها پیدا میشه.این دارو هم با خاصیت ضد دردی که دارد یکی از دارو هایی است که درد را تسکین می دهد.

مفنامیک اسید : این قرص هم از خانوده قرص ایبوپروفن است.هرچند استفاده از این قرص در میان مردم مطرح است اما اثر ایبوپروفن در تسکین در بهتر از مفنامیک اسید است.

آسپرین : آسپرین داروی خوبی برای تسکین دندان درد است به جز کشیدن دندان یا جراحی در ناحیه دهان. آسپرین خاصیت ضددردی و ضدالتهابی خوبی است و آثار جانبی کمی دارد. برای دندان درد کودکان نباید آسپرین تجویز شود. آسپرین تشکیل لخته را در خون به تاخیر می اندازد و بیمارانی که مشکلاتی مانند خونریزی یا زخم های گوارشی دارند نباید از آن استفاده کنند.

مسکن های ترکیبی : مسکن های ترکیبی نوافن، آسیفن، مگافن و …. عرضه می شوند

دارو های دیگری نیز وجود دارد اما از لحاظ استفاده عوارض زیادی برایتان دارد.بهترین مورد استفاده از قرص ایبو پروفن است.

 

درمان های خانگی دندان درد

خب اگر شما هم از آندستهافرادی هستید که از دارو های شیمیایی استفاده نمیکنید و یا یا تاثیری نداشته اند برایتان از روش های زیر برای تسکین درد دندان استفاده کنید.

 

سیر

شاید فکر کنید که بوش رو نمیشه تحمل کرد اما یکی از موثرترین روش ها برای تسکین درد دندانه.خیلی از افراد که دندان درد داشتن و از این روش استفاده کردند دندان دردشان ساکت شده است.سیر دارای خواص آنتی بیوتیکی است و دیگر خواص دارویی برای تسکین درد است.

اگر شما با خوردن سیر مشکل ندارید یک یا دو حبه سیر را در دهان خود سمتی که دندانتان درد میکند بزارید و بجوید ما اگر از این کار خوشتان نمی آید میتوانید آن را رنده کنید و با کمی نمک مخلوط کنید و آن را روی دندانتان بزارید.

 

نمک و فلفل سیاه

نمک و فلفل سیاه هم از  مواردی هستند که افراد زیادی از آن استفاده کردند و دردشان تسکین یافت.این ترکیب دندان دردهای شدید را تسکین میدهد زیرا هر دو مواد تشکیل دهنده این مخلوط دارای خواص آنتی باکتریال، ضد التهابی و کاهش دهنده درد می باشند.

نحوه استفاده به این صورت است که مقداری نمک و فلفل را به صورت مساوی با هم مخلوط کرده و چند قطره آب رو آنها بریزید و مخلوط کنید تا خمیری به دست آید.بعد آن خمیر را روی ناحیه و دندانی که درد میکند قرار بدید.این کار رو در طول روز  چند بار انجام دهید.

 

زنجبیل و فلفل سیاه

مخلوط دیگه ایی که میشه با فلفل سیاه درست کرد مخلوط زنجبیل و فلفل سیاه است.

نحوه تهیه و استفاده هم مانند روش بالا است.مقدار مساوی از این دو ماده را با آب مخلوط کنید تا اینکه خمیری به دست بیاد. برای اینکه از سوزش فلفل روی لثه راحت باشین میتونین یک پنبه را به این مخلوط آغشته کنید و با احتیاط آن را روی دندان بزارید و تا زمانی که میتونید آن را در دهانتان نگه دارید.

 

محلول آب نمک :

یکی از روش هایی که به گفته خیلی از کسانی که دندان درد داشتند و به قول خودشان آب روی آتیشه محلول آب نمکه.البته اینکه نمک هم یک ضد عفونی کننده قوی است.پس اگر دندانتان عفونت کرده است حتما از محلول آب نمک استفاده کنید.

برای تهیه و استفاده این معجون فوق العاده یک قاشق چای خوری نمک را در آب جوش یا نیمه جوش حل کنید تا این محلول آماده شود و بعد میتوانید در دهان غرغره کنید و در دهان خود بچرخانید و بیرون بریزید.

 

روغن میخک :

میخک هم یکی از روش هایی برای تسکین درد است.در این گیاه یک مسکن طبیعی برای درد وجود دارد.

روش استفاده به دو روش است.اول اینکه میتوند دو سه قطره از روغن میخک را روی پنبه بریزید و آن را پشت دندانتان قرار دهید و تا زمان فروکش کردن درد بر ندارید و دوم اینکه اگر از روش قبل خوشتان نمی آید میتونید یک دانه میخک را آنقدر بجوید که روغنش بیرون بیاید.

 

پیاز :

پیاز هم خواص ضدعفونی کننده و ضد باکتریایی قدرتمندی دارد. هنگام دندان درد کافی است تکه ای پیاز خام را برداشته و آن را چند دقیقه بجوید.

 

یخ :

یخ چیزی است که نه تنها برای دندان در بلکه برای هر دردی می توان از آن استفاده کرد و مسکن موقتی برای درد ها است.

کافی است مقداری یخ را در کیسه ایی پلاستیکی ریخته و به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه آن را روی محل درد بگذارید.

 

آویشن :

آویشن هم میتواند ماده ای مفید در فروکش کردن دندان درد باشد.

نحوه تهیه و استفاده اینگونه است که نصف قاشق مرباخورى برگ و گل آویشن تازه با یک چهارم قاشق مرباخورى زیره و کمى سرکه در دهان ریخته و مضمضه نمایند و به مدت چند دقیقه چیزى تناول ننمایند موجب تسکین دندان درد آنها مى گردد. همچنین نگه داشتن مقداری عرق آویشن غلیظ به همراه نمک ، روی دندانی که درد می کند، می تواند به خوبی درد آن را کاهش دهد.

 

چای کیسه‌ای : 

چای سیاه به دلیل ساختاری که دارد می‌تواند موقتا تورم لثه‌ها را کاهش و درد را نیز تسکین دهد.

 

کنجد :

کنجد خواصی مانند آسپرین دارد و مانند مسکن عمل میکند.

برای تهیه و استفاده ظرف آبی را روی حرارت بگذارید تا به جوش بیاید. سپس دانه های کنجد را در آن بریزید. برای هر مقدار کنجد دو برابر آب لازم هست. برای اینکه ترکیب تاثیر بهتری داشته باشد، باید منتظر شوید تا نیمی از آب تبخیر شود. مرهم را مستقیما روی قسمت دردناک دندان بگذارید.

 

زرد چوبه :

یکی دیگر از مواد برای تسکین درد دندان زردچوبه است. زردچوبه درد را تسکین می‌دهد، اما درمان چندان قوی‌ای نیست.

نحوه استفاده اینگونه است که با ترکیب نصف قاشق چای‌خوری زردچوبه و چند قطره روغن خردل مخلوطی غلیظ به دست می‌آید. این مخلوط را روی پوسیدگی دندانتان بگذارید و اجازه دهید ۱۵ دقیقه روی آن باقی بماند. سعی کنید این کار را چند بار انجام دهید.

 

عصاره وانیل :

وانیل مادهای است که تاثیر آرام کننده دارد.عصاره وانیل دیگر درمان معروف خانگی برای دندان درد می باشد که به بیحس و کرخت کردن درد کمک می کند.

نحوه استفاده اینگونه است که یک گوش پاک کن را به مقداری عصاره وانیل آغشته سازید و روی دندان دردناک بمالید.این کار را چند بار در روز انجام دهید تا دردتان تسکین یابد.

 

برگ نعناع فلفلی  :

این ماده یکی از مسکن‌های عالی است که در طبیعت یافت می‌شود.

اگر دندانتان درد گرفت می‌توانید چند برگ نعناع فلفلی را بجوید. این کار به سرعت دندان دردتان را تسکین می‌دهد. اگر به هر دلیلی به برگ تازه این گیاه دسترسی نداشتید، می‌توانید از نعنای فلفلی خشک شده استفاده کنید.

 

روغن نعناع :

همانطور که گفته شد نعناع یکی از مسکن‌های عالی است که در طبیعت یافت می‌شود.

نحوه استفاده اینگونه است که ۱۰ الی ۱۵ قطره از آن را با دو قاشق غذاخوری روغن خنثی(همچون روغن زیتون) ترکیب نمایید. این روغن باید قبل از مصرف رقیق شود تا باعث تحریک دهان و ناحیه دندان نشود. یک پنبه تمیز بردارید و در محلول فرو ببرید. سپس آن را در اطراف دندان مورد نظر قرار دهید.

 

دم کرده نعناع :

یک قاشق چای خوری نعنا خشک را در یک فنجان آب جوش بریزید و برای دم کشیدنش ۲۰ دقیقه صبر کنید. وقتی که دمنوش تان خنک شد، آن را در دهانتان بچرخانید و بعد بیرون بریزید.

 

لیدوکائین

استفاده از بی حس کننده های لیدوکائین معمولا توصیه نمی‌شود. لیدوکائین نیز در درمان دندان درد موثر است. قرار دادن لیدوکائین بر روی دندان می‌تواند تا حدودی درد آن را کمتر نماید.تا حد امکان و تا جایی که می توانید از این روش استفاده نکنید و از موارد بالا استفاده کنیدو

درمان سریع دندان درد

توصه هایی برای کسانی که دندان درد هستند:

  • اگر داخل دندانتان حفره ایجاد شده و درد دندان تان با حرارت یا برخورد غذا تحریک می شود، میتوانید با آدامس (ترجیحا بدون قند) یا پنبه تمیز داخل اتاقک حفره را به طور موقت بپوشانید.
  • داروهای خواب آور و آرامبخش در صورتی که از سوی پزشک قبلا تجویز نشده باشند، برای استفاده در مواقع دندان درد مجاز نیستند.
  • از خوردن غذاها و نوشیدنی های خیلی گرم، خیلی سرد و شیرین اجتناب کنید.
  • الکل، مواد مخدر یا سیگار راه های کنترل دندان درد نیستند.
  • برخی افراد دست به کارهایی که دیگران می گویند میزنند مثلا استفاده از روغن ترمز .. هرگز به اینگونه اعمال دست نزنید که ممکن است عواقب برای شما داشته باشد.
  • از بالش بلند استفاده کنید.در درد های نبض دار که موقع خوابیدن شما شروع میشود یا از خواب بیدارتان می کند، یک بالش بلند طوری که سرتان بلند تر از بدنتان قرار گیرد ممکن است اجازه بدهد که تا صبح بتوانید بخوابید

 

لطفا دیدگاه خودتون رو از این مطلب بنویسید

لطفا دیدگاه خود را بیان کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید