رنگ کردن مو در منزل و حفظ سلامت مو

رنگ کردن مو در منزل و حفظ سلامت مو

این روزها، رنگ کردن موها در منزل بسیار ساده و آسان شده‌است. رنگ کردن مو، در بیشتر موارد به قصد پوشاندن موهای سفید و در برخی موارد هم به قصد تجربه کردن یک رنگ جدید انجام می‌شود.

پزشکان و متخصصان پوست و مو همواره درباره خطرها و آسیب‌های احتمالی رنگ کردن بیش از حد موها یا استفاده از رنگ موهای نامرغوب و غیراستاندارد هشدار می‌دهند.

از سویی دیگر آرایشگران حرفه‌ای نیز توصیه می‌کنند برای گرفتن بهترین نتیجه در انتخاب رنگ موی مناسب و جلوگیری از هر گونه آسیب به موها بهتر است به یک آرایشگاه معتبر و استاندارد مراجعه کنید.

اما بعضی‌ها به دلیل مشغله‌ و گرفتاری‌های روزمره قادر نیستند تا به آرایشگاه مراجعه کنند و ترجیح می‌دهند خودشان موهایشان را رنگ کنند. اگر شما هم جزء این دسته از افراد هستید با رعایت کردن نکات بهداشتی زیر هنگام رنگ کردن موها می‌توانید موهای سالم‌تری داشته باشید.

– یکی دو روز قبل از رنگ کردن مو، موهای‌تان را شامپو کنید در این صورت مو رنگ را بهتر جذب می‌کند و ماندگاری طولانی‌تری خواهد داشت، به‌ویژه اگر می‌خواهید از رنگی استفاده کنید که در آن کمی رنگ قرمز وجود دارد.

– دو روز بعد از شامپو کردن، موهای خود را رنگ کنید. شامپو کردن، چربی طبیعی موی سر را از بین می‌برد، وجود این چربی‌ها موی شما را از آسیب‌ دیدن در اثر رنگ مو حفظ می‌کند و نه تنها سبب رنگ گرفتن بهتر مو می‌شود بلکه برای حفظ سلامتی موی شما نیز بهتر است (اگر بلافاصله پس از شامپو کردن، موهای خود را رنگ کنید به علت آن‌که چربی موها کاملا از بین رفته، پوست و موی شما آسیب می‌بینند.

– اجازه ندهید رنگ مو بیش از زمان توصیه شده روی سر بماند، بعضی از افراد هنگام رنگ کردن مو در منزل، رنگ مو را بیش از زمانی که مورد نیاز است بر روی سر می‌گذارند زیرا فکر می‌کنند هرچه زمان طولانی‌تر شود مو بهتر رنگ می‌گیرد، در حالی‌که اگر رنگ مو برای مدتی طولانی روی سر بماند نه تنها باعث آسیب رساندن به موی شما می شود، بلکه برای پوست سر نیز مضر است.

از طرفی دیگر سبب می‌شود که پوست سر شما رنگ بگیرد که اصلا جلوه خوشایندی ندارد. حتما قبل از شروع به کار دستورالعمل نوشته شده بر روی جعبه‌ی رنگ مو را به دقت مطالعه کنید تا از مدت زمان لازم برای قرار دادن رنگ مو روی موی سر مطلع شوید. اگر پس از گذشت زمان تعیین شده، موی شما رنگ نگرفت، می‌توانید این کار را دوباره انجام دهید اما هرگز اجازه ندهید که رنگ مو بیشتر بر روی سر شما باقی بماند تا موهایتان رنگ بگیرد.

– کاملا آبکشی کنید. پس از رنگ کردن موها، آنها را کاملا آبکشی کنید تا رنگ باقیمانده از مو خارج شود. پوست سر را به خوبی ماساژ دهید تا رنگ موی اضافی باقیمانده بر پوست سر کاملا شسته شده و خارج شود. اگر آبکشی به خوبی انجام نشود و مقداری رنگ بر سر و مو باقی بماند باعث آسیب رسیدن به پوست سر و موی شما می‌شود.

– از دستکش استفاده کنید؛ معمولا اکثر محصولات رنگ مو، دارای یک جفت دستکش می باشند. به هنگام رنگ کردن مو حتما از دستکش‌ها استفاده کنید زیرا رنگ مو برای مو در نظر گرفته شده و برای پوست شما اصلا مناسب نمی باشد. در صورت عدم استفاده از دستکش بعضی از مواد شیمیایی موجود در محصولات رنگ مو، جذب پوست می‌شوند و به پوست و رنگ آن آسیب می‌رسانند.

– دستورالعمل را به دقت بخوانید؛ نکات نوشته شده بر روی محصولات رنگ مو در واقع راهنمایی‌های لازم را برای استفاده‌ درست از محصول و همچنین رسیدن به نتیجه‌ی مطلوب‌تر ارائه می‌دهند. با استفاده از این نکات می‌توانید به نتیجه‌ی بهتر و دلخواه خود برسید.

– زمانی که موهای‌تان خیس است آن را رنگ نکنید؛ خیس بودن مو باعث رقیق شدن ماده‌ رنگ‌کننده‌ مو می‌شود، در نتیجه اثرپذیری رنگ مو را کاهش می‌دهد.

– اگر به هنگام رنگ کردن مو ، دستها، گوشها، و یا پیشانی شما نیز آغشته به رنگ شده اند، میتوانید از لوسیونها و پاک کننده های متنوعی که در بازار وجود دارد استفاده کنید. اما در صورت عدم دسترسی به آنها می توانید از راه ساده تری استفاده کنید: ۱ قاشق چایخوری خاکستر سیگار را با مقدار بسیار کم نرم کننده مو مخلوط کرده و بر وری قسمتهای رنگ گرفته بمالید و سپس پاک کنید.

– رنگ موها را با هم مخلوط نکنید؛ هرگز نباید محصولات رنگ مو را با یکدیگر مخلوط کرد حتی اگر می‌خواهید اثر بهتری داشته باشد و یا رنگ متفاوتی را به دست آورید، زیرا با مخلوط کردن دو محصول در واقع شما دو نوع ترکیب شیمیایی را با یکدیگر مخلوط کرده‌اید که ممکن است حاصل آنها ترکیبی مضر باشد و یا برعکس با یکدیگر به خوبی ترکیب نشوند. اگر به دنبال رنگ موی متفاوتی هستید حتما با افراد متخصص در این کار مشورت کنید و کار را به آنها بسپارید.

لطفا دیدگاه خودتون رو از این مطلب بنویسید

لطفا دیدگاه خود را بیان کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید