زنان کارآفرینی که افسانه‌ شدند

زنان کارآفرینی که افسانه‌ شدند

شاید نام این زن‌ها در کتاب‌های تاریخی نیامده باشد اما حضورشان تاثیر بسیاری بر جامعه گذاشته است. زنان کارآفرینی که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم، در هر شغلی که بوده‌اند استانداردها را طوری ارتقاء داده‌اند که جهان‌مان  به جایی بهتر از قبل تبدبل شود.

شاید جزئیات زندگی‌ّ تمام این بانوان متفاوت باشد اما  همه داستان‌های مشابهی در مورد غلبه و پیروزی بر مشکلاتشان برایمان تعریف کرده‌اند. برخی از آنها اختراعاتی داشته‌اند که روش زندگی ما را تغییر داده است و برخی دیگر برای موفقیت زنان دیگر، راه‌گشا بوده‌اند.

دبی فیلدز بنیانگذار “کوکی‌های Mrs. Fields”، در مورد انگیزه‌ی کارآفرینی توضیح داده است: “برای شروع کارآفرینی محدودیت سن و زمان وجود ندارد… کارآفرینی فقط با امید و الهام به پیش می‌رود. کسانی که در این راه پای می‌گذارند جهان را به جای بهتری تبدیل می‌کنند.”

و این دقیقا همان راهی است که کارآفرینان فهرست ما طی کرده‌اند. با تشکر از دستاوردهای زنان این فهرست، امروزه شرکت‌های تحت مدیریت خانم‌ها، جزء شرکت‌های پیشروی آمریکا هستند که به سرعت هم رشد می‌کنند. امروزه زنان با سرعتی دو برابر شرکت‌های دیگر فعالیت می‌کنند.

طبق بررسی‌های مرکز تحقیقات و کسب و کار زنان، خانم‌ها مدیریت حدود ۷.۷ میلیون شرکت را به عهده دارند؛ یعنی حدودا بیش از ۵۱%، ۷.۱ میلیون نفر استخدام شده‌اند و ۱.۱ تریلیون نفر به کار خرید و فروش مشغول هستند.
 
 
سال ۱۷۳۹- الیزا لوکاس پینکی
عاشق ایجاد تغییر
او به عنوان اولین کشاورز مهمی شناخته شد که رنگ آبی نیلی را به قاره‌ی آمریکای شمالی معرفی کرد. الیزا لوکاس در سال ۱۷۲۲، در آنتیگوا، جزیره‌ای در غرب هند متولد شد.

در کلاس‌های ماهیگیری لندن شرکت کرد و همانجا بود که به گیاه‌شناسی علاقه‌مند شد. در دوران جوانی خانواده‌اش به آمریکا نقل مکان کردند و پدرش سه زمین زراعی گرفت.

پینکنی در سن ۱۶ سالگی، پس از اینکه مادرش درگذشت و پدرش به عنوان یک افسر ارتش بریتانیایی، به غرب هند بازگشت؛ روی مزارعی که در نزدیکی شهر چارلز در استان کارولینای جنوبی بود شروع به کار کرد.

پس از اینکه دریافت صنعت نساجی رو به رشد آن زمان نیاز به یک رنگ جدید دارد، در سال ۱۷۳۹ تصمیم گرفت که یک رنگ آبی نیلی با کیفیتی بالا بسازد. اختراعی که موفقیت آمیز بود.

این رنگ نیلی خیلی زود به عنوان یکی از محصولات صادراتی کارولینای جنوبی شناخته شد. او به تولید کتان، کنف، ابریشم و انجیر پرداخت تا که در سال ۱۷۹۳ درگذشت.

خاطرات و افسانه‌ی او همچنان زنده ماند و پینکی اولین زنی شد که به تالار مشاهیر کارولینای جنوبی وارد شد (در سال ۱۹۸۹).


سال ۱۷۶۶- مری کاترین گودارد
اطلاع رسانی
دستاوردهای این کارآفرین در حال حاضر به عنوان بخشی از تاریخ آمریکا به حساب می‌آید. او پیش از اینکه در سال ۱۷۶۲ با مادرش به رود آیلند پراویدنس برود، در نیو لاندن کنتیکت بزرگ شده بود.

گودارد از آنجا معروفیت یافت که در سال ۱۷۶۶ به عنوان اولین ناشر زن آمریکایی شناخته شد. بدین ترتیب در سال ۱۷۷۵ هم به عنوان اولین رئیس پست خانم در بالتیمور، مریلند انتخاب شد، اما گودارد بیش از هر چیزی به خاطر چاپ نسخه اول اعلامیه استقلال که شامل نام تمام امضا کنندگان می‌شود، معروف است.

او تا سال ۱۷۸۹ رئیس پست باقی ماند و پس از آن، به عنوان یک ناشر و فروشنده کتاب به کار خود ادامه داد تا که در سال ۱۸۱۶ درگذشت.


سال ۱۸۷۵- لیدیا پینخام
“آن لندرز” دهه ۱۸۰۰
بعضی‌ها به او آن لندرز یا دکتر راس دهه ۱۸۰۰ می‌گویند. در سال ۱۸۷۵، لیدیا استس پینخام از لین ماساچوست، با تبلیغ و بازاریابی ماهرانه بین خانم‌هایی که بهشان مسائل بهداشتی را آموزش می‌داد، داروهای گیا‌هی‌ خانگی‌ش را تبدیل به یک کسب و کار بزرگ کرد.

ترکیبات گیاهی او تبدیل به یکی از داروهای ثبت شده‌ی قرن ۱۹ شد. در دوره‌ای که داروهای مورد نیاز برای خانم‌ها تولید نمی‌شد، عملکرد پینخام انقلابی بود. آزمایشگاه کوپر این شرکت را در سال ۱۹۶۸ خرید، اما هنوز قرص و شربت‌هایی با نام پینخام در بعضی داروخانه‌ها وجود دارد.


سال ۱۹۰۵- مادام سی.جی. واکر
راه را برای زنان کارآفرین دیگر باز کرد
او یکی از موفق‌ترین زنان کارآفرین قرن ۲۰ بود که بدون داشتن هیچ تسهیلاتی برای خود موقعیتی مناسب فراهم کرد. والدینش برده بودند و او از ۷ سالگی یتیم شد.

در سال ۱۹۰۵ فرمول شفابخش و فوق‌العاده‌ا‌ی متناسب با پوست سر، برای افزایش رشد مو کشف کرد. واکر خودش با این محصول در ارتباط بود چون از بیماری‌ای‌ در پوست سرش رنج می‌برد که موجب ریزش اکثر موهایش شد.

او در نهایت کارش را به آمریکای مرکزی و کارائیب گسترش داد. از سال ۱۹۱۷، واکر یکی از اولین جلسات ملی زنان کار در فیلادلفیا را با نام اتحادیه پرورش مو کنوانسیون آمریکا مادام سی.جی. واکر، برگزار کرد.

سخت‌کوشی و پشتکار واکر راهی برای زنان کارآفرین، صنعت آفریقایی آمریکایی در محصولات مراقبت از مو و لوازم آرایش و به طور کلی در جامعه‌ی آفریقایی آمریکایی گشود.


سال ۱۹۰۹- الیزابت آردن
منتقل شدن به آمریکا
او آرایش را از یک سطح روزانه به یک امپراتوری جهانی ارتقا داد. الیزابت آردن، متولد فلورانس نایتینگل گراهام در وودبریج، انتاریو، در سن سی سالگی به نیویورک نقل مکان کرد تا به دنبال رویای خود برای ساخت یک شرکت لوازم آرایشی برود.

همانجا با یک شیمیدان برای ساخت کرم زیبایی شروع به همکاری کرد، این کرم در آن زمان برای صنعت لوازم آرایش محصولی جدید به حساب می‌آمد.

در سفری که در سال ۱۹۱۲ به پاریس داشت، آردن اولین کسی بود مفهوم آرایش چشم را برای زنان آمریکایی توضیح داد و به آنها پیشنهاد کرد آرایش و تغییر مدل مو و غیره را در سالن آرایش خود با نام “آرایش خیابان پنجم” امتحان کنند.

آردن در سال ۱۹۶۶ درگذشت اما نام تجاری‌ که از خود باقی گذاشت به اندازه‌ی نام چرخ خیاطی سینگر یا کوکا کولا شناخته شده باقی ماند.

در پایان سال مالی یعنی ژوئن ۲۰۰۷، فروش اینترنتی شرکت الیزابت آردن ۱.۱ بیلیون دلار اعلام شده است که بیش از ۱۸ درصد نسبت به ۹۵۵ دلار در سال ۲۰۰۶ پیشرفت داشته اشت.


سال ۱۹۱۰- کوکو شانل
انقلابی در مد
“امیدوارم افسانه‌ام شکوفا شده و رشد کند. امیدوارم عمری طولانی و شاد داشته باشد”. این آرزوی کوکو شانل تا زمان درگذشتش در سال ۱۹۷۱ با  او بود.

در زمان فوت شانل، امپراتوری مد او بیش از ۱۶۰ میلیون دلار در سال کسب می‌کرد. این طراح مد و لباس در سومور، فرانسه به دنیا آمد و اولین فروشگاه خود را که در آن فقط کلاه زنانه می‌فروخت،در سال ۱۹۱۰ گشود.

در سال ۱۹۲۱ این شرکت اولین عطر خود به نام شانل شماره ۵ را تولید کرد. این عطر اولین عطری بود که به طور جهانی فروخته میشد. از آن موقع همه اسم شانل را شناختند و تا کنون هم شانل افراد ثروتمند و مشهور را به خود جذب می‌کند.

نام شانل تا ابد با لباس‌های کوتاه مشکی، کت و شلوار، کفش، کیف‌پول و زیورآلات مرتبط همراه خواهد بود. طبق گفته‌ی کریستین دیور: “او با طراحی آن پلیور مشکی با ۱۰ ردیف مروارید، انقلابی در مد ایجاد کرد.”


سال ۱۹۳۲- الیو آن راش
با شتاب به سمت موفقیت
او بنیانگذار شرکت هواپیمایی راش بود. در سال ۱۹۳۲ در ویچیتا، کانزاس، در کنار شوهرش، والتر، در اوج رکود شروع به کار کرد. آنها با همکاری هم ۱۰ کارمند را به ۱۰۰۰۰ نفر افزایش دادند.

دویست و هفتاد مدل از کارهای آنها برای ارتش ایالات متحده در جنگ جهانی دوم ساخته شد. اما پس از اینکه آلتر در سال ۱۹۵۰ با حمله‌ی قلبی به طور ناگهانی درگذشت، الیو مدیرعامل شرکت شد.

در حدود ۲۰ سالی که در راس کار بود، شرکت را به یک شرکت هوافضای چند میلیون دلاری تبدیل کرد. او در سال ۱۹۶۸ بازنشست شد اما تا سال ۱۹۸۲ در هیات مدیره فعالیت می‌کرد. تنها دو سال بعد شرکت ریتون، این شرکت هواپیمایی را خریداری کرد.

الیو آن، پیش از اینکه در سال ۱۹۹۳ در خانه‌اش در ویچیتا، کانزاس فوت کند، اولین رئیس هیئت مدیره‌ی بازنشسته به حساب می‌آمد. شرکت هواپیمایی راش با ساخت برخی از معروف‌ترین هواپیماهای قرن بیستم، تأثیر ماندگاری بر هوانوردی عمومی گذاشته است.

لطفا دیدگاه خودتون رو از این مطلب بنویسید

لطفا دیدگاه خود را بیان کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید