مردی که ادعا میکند سلفی گرفتن اختراع اوست!

مردی که ادعا میکند سلفی گرفتن اختراع اوست!

لِستِر ویزبورد ادعا می‌کند او مبتکر سلفی در سال ۱۹۸۱ است.

با مردی آشنا شوید که ادعا می‌کند مبتکر سلفی است: لِستِر ویزبورد ۶۳ ساله (Lester Wisbrod)، عکاس سابق هالیوود.

بنا بر تحقیقاتی که وب‌سایت TechInfographics.com ارائه کرده است، هر روز بیش از میلیون‌ها سلفی ثبت می‌شود. حالا، این کلمه در فرهنگ لغت انگلیسی  رسماً ثبت شده و برترین کلمه سال ۲۰۱۳ نام گرفته است.

حتی باراک اوباما هم در زمان ریاست جمهوری‌اش با شخصیت‌های مشهور زیادی سلفی گرفته است. البته، اگر دوربین جلو در تلفن‌های هوشمند نبود، این کلمه این قدر قدرت نمی‌گرفت. اما آیا می‌دانید مبتکر یا مخترع این نوع تصویربرداری از خود کیست؟

ویزبورد ۶۷ ساله به خبرگزاری ABC News گفت که او از دوربین Canon خود برای ثبت تصویر خود با هر فرد مشهوری که می‌دید استفاده می‌کرد.

به گفته ویزبورد، او دو دهه متمادی (از سال ۱۹۸۱) به عنوان عکاس آزاد کار می‌کرده و نام مستعار Lester را برای تصاویرش انتخاب کرده. او به این شیوه عکاسی ادامه داد تا سال ۲۰۰۵ که بازنشسته شد.

او گفت: «من ابتدا کارم را خیلی معمولی شروع کردم؛ همین روش طبیعی که همه عکس می‌گیرند. اما مدتی بعد دستم را بالا می‌بردم تا عکس بگیرم و مردم می‌آمدند تا دوربین را از من بگیرند و عکس بگیرند. من هم آنها را از این کار منصرف می‌کردم  و می‌گفتم: “نه من این طوری عکس نمی‌گیرم. بروید کنار”.»

ویزبورد خاطرنشان کرد که سلفی‌های آن روزها مثل امروزه آسان نبودند. این عکاس لس‌آنجلسی تصدیق کرد که البته خیلی وقت‌ها هم دوربین در فوکوس نبوده است.

وی به خبرگزاری ABC News گفت: «هر بار که می‌خواهید سلفی بگیرید، اگر خیلی به هم نزدیک نباشید، فوکوس شما را از دست می‌دهد و این اتفاقی است که می‌افتد. فایده‌ای نداشت! تا من بالاخره یاد گرفتم مهارت‌های خود را مانند هر کسی دیگری در دنیا بهبود بخشم.»

ویزبورد گفت همه اینها از سال ۱۹۸۱ شروع شد که آرتور بوچوالد نویسنده را ملاقات کرده است و از اولین دوربین با فوکوس خودکارش برای عکس گرفتن از این طنزپرداز استفاده کرد. تصویر کمی محو و مات بود اما به اندازه کافی واضح بود که بتوان بوچوالد و ویزبورد را شناخت.

یک بار هم او به خوبی یاد آورد که ریگان، رییس جمهور اسبق امریکا، از محافظانش جدا شد و به سمت او آمد تا از او عکس بگیرد.

ویزبورد گفت: «وقتی در سال ۱۹۸۹ یا ۱۹۹۰ با رییس جمهور ریگان عکس گرفتم او گفت: “خدای من تا به حال کسی این طوری از من عکس نگرفته است.”»

ویزبورد گفت او اطمینان دارد که خودش ایده سلفی را ابتکار کرده است. به همین علت، دوستان و خانواده‌اش به این عکس‌ها لِستِر می‌گویند.

ویزبورد گفت: «من این شیوه عکاسی را در فیلم و تبلیغات تلویزیونی دیدم و با خودم با افتخار گفتم: اوووم، ببین مبتکر چه ایده‌ای بودم. خیلی از دوستانم هم بودند که به من ایمیل زدند و گفتند ببین چه چیزی را ابداع کردی.»

با این حال، او هنوز برای ثبت سلفی‌هایش از گوشی آیفون استفاده نمی‌کند. او می‌گوید: «عکس گرفتن با آیفون خیلی سخت است زیرا دستگیره یا جایی برای محکم گرفتن دست ندارد. در حال حاضر من از Canon G10 استفاده می‌کنم.»

لطفا دیدگاه خودتون رو از این مطلب بنویسید

لطفا دیدگاه خود را بیان کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید