مقایسه پیشرفته ترین هواپیمای های جنگنده روسیه و آمریکا (اف 22 در برابر سوخو35)

امکان داشت درگیریهای سوریه منجر به رویاروی دو قدرت جهانی روسیه و آمریکا گردد. این مساله زمنیه ای را فراهم کرد برای مقایسه کارشناسانه برترین جنگنده روسیه به نام سوخو ۳۵ فلانکر و تنها جت جنگنده عملیاتی نسل پنجم جهان متعلق به آمریکا به نام اف ۲۲ رپتور.

با ارائه تفاوتهای بنیادین بین این دو برترین جتهای جنگنده جهان، نگاهی خواهیم داشته به مشخصات فنی آنها و برتری هریک را در نبرد رودرو بررسی خواهیم کرد.

مشخصات اف ۲۲

حداکثر سرعت۱۷۲۶ مایل در ساعت
حداکثر برد۱۸۴۰ مایل
تعداد خدمه۱ نفر
پهنای بال۱۳.۵۶ متر
ارتفاع۵.۰۸ متر
مساحت بال۷۸.۰۴ متر مربع
حداکثر وزن هنگام برخاستن۳۸۰۰۰ کیلوگرم
موتورهادو موتور توربوفن F119-PW-100     نازلهای thrust-vectoring دو بعدی  
تسلیحاتموشکها هوا به هوا:
۶ عدد موشک AIM-120 AMRAAM
2عدد موشک AIM-9 sidewinder

هوا به زمین:
۲ عدد بمب هوشمند ۴۵۰ کیلوگرمی JDAM یا ۸ عدد بمب ۱۱۰ کیلوگرمی GBU-39
2 عدد موشک AIM-120 AMRAAM
2 عدد موشک AIM-9 sidwinder
مسلسل ۲۰ میلیمتری شش لول M61A2 Vulcan  

مشخصات سوخو ۳۵

حداکثر سرعت۱۴۹۰ مایل در ساعت
حداکثر برد۱۹۴۰ مایل
تعداد خدمه۱ نفر
پهنای بال۱۵.۳ متر
ارتفاع۵.۹۰ متر
مساحت بال۶۲.۰ متر مربع
حداکثر وزن هنگام برخاستن۳۴۵۰۰ کیلوگرم
موتورهادوموتور توربوفن Saturn 117S با نازل TVC
تسلیحاتمسلسل ۳۰ میلیمتری GSh-301    
راکتها:
راکت هدایت لیزری S-26L
راکت S-25
راکت B-8
راکت  B-13

موشکها
Vympel R-73E/M Vympel R-27R/ER/T/ET Vymple R-77 Vympel R-37M Kh-29T/L Kh-31P/A Kh-59ME

بمبها
KAB-500L با هدایت لیزری
KAB-1500L با هدایت لیزری
FAB-250 با وزن ۲۵۰ کیلوگرم
FAB-500 با وزن ۵۰۰ کیلوگرم  

قابلیت مانور پذیری

در حقیقت پلتفرم سخت هواپیمای سوخو ۳۵، قابلیت “ابر مانورپذیری”  به این هواپیما داده است. خلبانان روسی که سابقه پرواز با نسل های قدیمی تر این هواپیما را داشته اند با استفاده از توانایی thrust-vectoring این هواپیما، در پروازهای آکروباتیک حرکات نمایشی بسیار حیرت انگیزی انجام می دهند.

از طرف دیگر نسبت وزن اف ۲۲ به نیروی رانش و نازلهای موتور پویای آن بسیار عالی است. این نازلهای متحرک قابلیت thrust-vectoring را برای اف ۲۲ فراهم می کنند.

احتمالا در یک داگ فایت کلاسیک، مانورپذیری سوخو ۳۵ برتر از اف ۲۲ خواهد بود.

جنگ الکترونیک

اطلاعات در مورد جنگ الکترونیک این دو هواپیما محرمانه می باشد. می توان تصور کرد که توانایی هر دو به هم نزدیک ایت. اگرچه قابلیت استیلث اف ۲۲ این امکان را می دهد که پیش از  سوخو ۳۵ شروع به اختلال در سیستم های هواپیمای سوخو ۳۵ بکند.

قدرت آتش

هر دو هواپیما مجهز به سلاح های پیشرفته هستند که قادر به نابود سازی دیگری است. با وجود اینکه سوخو ۳۵ نسبت به اف ۲۲ کمی ضعف دارد، به نظر می رسد اولین هواپیمایی که موقعیت شلیک دقیق را پیدا کند برنده خواهد بود.

سوخو ۳۵ قادر به حمل ۱۲ موشک است درحالیکه اف ۲۲ ۸ موشک حمل می کند. یکی از کارشناسان انستیتو رویال یونایتد سرویس اظهار می دارد: سوخو ۳۵ معمولا ۶ شلیک را جستجو کننده های مخلوط انجام می دهد. به این معنی است که در حقیقت ۱۲ موشک تنها امکان ۲ شلیک عالی را فراهم می کنند.

به دلیل ویژگی استیلث، اف ۲۲ می تواند هواپیمای سوخو ۳۵ را از فاصله دورتری مورد هدف قرار دهد زیرا شناسایی اف ۲۲ برای سوخو ۳۵ دشوار است.

استیلث

در مورد پنهان ماندن از دید رادار، هواپیمای اف ۲۲ یک سر و گردن بالاتر از رقیب روسی و هر هواپیمای دیگری است. برای مقایسه بهتر باید بدانید که سطح مقطع قابل دید در رادار، برای سوخو ۳۵ به اندازه یک بشقاب بزرگ غذاخوری و برای اف ۲۲ به اندازه بک تیله کوچک بازی است.

به گفته یکی از کارشناسان، حسگرهای سامانه ردیابی و جستجوی فرو سرخ و رادار Irbis-E سوخو ۳۵ برای شناسایی اف ۲۲ می بایستی دقیقا بر روی منطقه ای که هواپیما اف ۲۲ قرار دارد تمرکز کنند. در حالیکه اف ۲۲ دقیقا می داند که رقیب روسی در کجا قرار دارد. در نتیجه می تواند موقعیتش را برای شروع حمله موفق تعیین کند.

نتیجه گیری

بنابراین این دوهواپیما ثابت کردند که به دو دوره متفاوتی تعلق دارند. سوخو ۳۵ دارای تسلیحات بیشتر، ارتفاع پرواز بالاتر و بسیار ارزانتر است. در حقیقت سوخو ۳۵، ارتقا یافته مدلهای قدیمی سوخو است که قابلیتهایشان را در داگ فایت ثابت کرده اند.در حالیکه اف ۲۲، به معنای واقعی اولین جت جنگنده نسل پنجم است.

بر روی کاغذ نبرد دو هواپیما در فاصله نزدیک با برتری اندک سوخو ۳۵ همراه است. اما با تمرینها و پشتیبانی که خلبانان آمریکایی دریافت می کنند، به نظر می رسد پیروزی واقعی بستگی به قابلیتهای خلبان دارد.

در نبرد واقعی اف ۲۲ نیازی به داگ فایت ندارد و از فاصله خیلی دور با سوخو ۳۵ درگیر خواهد شد در نتیجه نگران زیرکی ومهارت خلبان روسی نخواهند بود.

به دلیل فن آوری بالای استیلث اف ۲۲، سوخو ۳۵ شانس کمی در برابر اف ۲۲ دارد. سوخو ۳۵ باید از سامانه تصویر حرارتی فرو سرخ برای یافتن اف ۲۲ در پهنه آسمان اسفاده کند. این به معنای نگریستن و جستجوی پهنه وسیع آسمان از میان یک نی نوشیدنی است.

معمولا هواپیماهای آمریکایی در نبرد با رقیب روسی پیروز میدان بوده اند و جدیدترین نسل هواپیماهای آمریکایی نیز همین قابلیت را دارد.

لطفا دیدگاه خودتون رو از این مطلب بنویسید

لطفا دیدگاه خود را بیان کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید