نکاتی راجع به قرص رانیتیدین

نکاتی راجع به قرص رانیتیدین ، قرص معده

این روزها کمتر کسی را می‌توان پیدا کرد که اسم رانیتیدین را نشنیده باشد و خاصیت درمانی‌اش را تایید نکند.
باید‌ها و نبایدهای این دارو را کمتر کسی می‌داند یا واقعا رعایت می‌کند. رانیتیدین فقط یک قرص نیست، ترکیبی است که تمام سیستم گوارش را تحت تاثیر قرار می‌دهد، به همین دلیل باید بیشتر این دارو را جدی بگیریم.
وقتی رانیتیدین می‌خورید
اصولا رانیتیدین را با توجه به شدت علائم بیمار تجویز می‌کنند و از روزی یک تا ۳ بار بویژه بعد از غذا متفاوت است. این قرص با ورود به معده سریعا به شکل هم موضعی و هم از طریق خون اعمال اثر می‌کند.از طرفی دوره مصرف این قرص بیشتر اهمیت دارد، به این معنا که حداقل دوره مصرف رانیتیدین باید ۶ تا ۸ هفته باشد و این موضوع که بیمار تنها یک یا ۲ نوبت این دارو را مصرف کند و تا دردش ساکت شد آن را کنار بگذارد بزرگ‌ترین اشتباه است.
طول مدت اثر این قرص معمولا کوتاه و برای چند ساعت است و باید تا چندین دوز بعد از تسکین درد مصرفش ادامه یابد.

نکاتی راجع به قرص رانیتیدین

۱ـ همین ابتدا در بخش توصیه‌های پزشکی لازم است بدانید که جایگزینی رانیتیدین با سایمتیدین مخصوصا برای آقایان کار اشتباهی است. حداقل عارضه‌ای که سایمتیدین برای آقایان دارد، ژنیکوماستی یا بزرگ شدن سینه‌ها در آقایان است.

۲ـ شایع‌ترین عوارض این قرص پیدایش بثورات جلدی، گیجی، اسهال، سرگیجه و کاهش میل جنسی در درازمدت است که البته موارد شدیدی در این خصوص خیلی گزارش نشده است.

۳ـ در دوران بارداری و شیردهی منع زیادی در مورد مصرف این دارو وجود ندارد، اما باز هم در اولین ملاقات، پزشکتان را از این موضوع باخبر کنید.

۴ـ مصرف رانیتیدین باید بعد از خوردن غذا صورت گیرد تا بیشترین خاصیت را داشته باشد.

۵ ـ در ایام روزه‌داری که شاید سوزش معده بیشتر سراغتان بیاید، اولا سعی کنید که حجم غذاها را هم در سحری و هم در افطار کمتر کرده و تعداد دفعات را بعد از افطار بیشتر کنید و از سوی دیگر بعد از سحری و بعد از افطار یک عدد قرص بخورید.
۶ ـ برخی داروها با رانیتیدین تداخل دارند و ازاین‌رو خودسرانه مصرف رانیتیدین را حتی به شکل تک دوز انجام ندهید. شایع‌ترین نمونه‌ها کتوکونازول، داروهای ضد دیابتی خوراکی، نیفیدیپین و فنی‌توئین است.

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید