پرحادثه‌ترین و خطرناکترین مشاغل

پرحادثه‌ترین و خطرناکترین مشاغل

اغلب سوانح و جراحت‌ها در معدودی از مشاغل رخ می‌دهند که کسب درآمد در آنها نیازمند به جان خریدن خطرهای جدی است.در این گزارش که در سایت اینترنتی «بانک‌ریت» منتشر شده، فهرست ۱۰ نمونه از پرحادثه‌ترین و خطرناکترین مشاغل در آمریکا ارائه شده که به شرح زیر است:  

۱- ماهیگیری

ماهیگیران و کارگران ماهیگیری خطرناک‌ترین شغل را در ایالات متحده دارند. داشتن وسایل معیوب و ناقص،‌ هوای نامساعد و سوانح احتمالی ناشی از تردد در دریاها،

این حرفه را از سال ۱۹۹۲ میلادی تاکنون در زمره پرخطرترین مشاغل قرار داده است. نرخ مرگ و میرها در این شغل سالانه ۱۲۷.۳ نفر در هر ۱۰۰ هزار نفر برآورد شده در حالی که درآمد سالانه حاصل از آن تنها ۲۵ هزار و ۵۹۰ دلار است.

۲- چوب‌بری

نرخ کلی قربانیان حرفه چوب‌بری در ایالات متحده در سال ۲۰۱۰ میلادی، ۵۹ نفر بود که در سال ۲۰۱۱ میلادی به ۶۵ نفر افزایش یافته است.

به دلیل اینکه کارگران بیشتر ساعات روز را با ماشین‌های سنگین و در آب و هوای اغلب نامساعد و ارتفاعات زیاد از سطح دریا می‌گذرانند، خطرات این شغل بسیار مشهود است.

میزان تلفات ناشی از این حرفه، ۱۰۴ نفر در هر ۱۰۰ هزار نفر عنوان شده است ضمن اینکه درآمد سالانه حاصل از آن نیز ۳۲ هزار و ۸۷۰ دلار برآورد شده است.

۳- خلبانی و مهندسی پرواز

اگرچه خلبانان به واسطه خطرات ذاتی این شغل و احساس مسوولیت نسبت به آن از تامین مالی مناسبی برخوردارند، اما هیچ مبلغی نمی‌تواند حقیقت این شغل همیشه خطرناک و مرگ‌آفرین را تغییر دهد.

نرخ مرگ و میر در این حرفه ۵۶.۱ نفر در هر ۱۰۰ هزار نفر است و درآمد سالانه آن ۱۱۸ هزار و ۷۰ دلار در ایرلاین‌ها و ۹۲ هزار و ۶۰ دلار در پروازهای تجاری برآورد شده است.

۴- جمع‌آوری زباله‌ها و مواد بازیافتی

با وجودی که کارگران جمع‌آوری زباله‌ اغلب در این کشور منزلت کافی برای قرارگیری در رتبه‌های اجتماعی را پیدا نمی‌کنند اما آسیب‌های ناشی از این حرفه برای آنها بسیار جدی بوده و میزان تلفات آن نیز بالا است چرا که سالانه از هر ۱۰۰ هزار کارگر، ۳۶.۴ نفر از آنها جان خود را از دست می‌دهند ضمن اینکه میانگین حقوق سالانه آنها نیز مبلغ ۳۵ هزار و ۲۳۰ دلار برآورد می‌شود.

۵- تعمیرکاری سقف

آفتاب سوختگی یا فرود آمدن چکش بر روی انگشتان مهم‌ترین خطرات این حرفه نیستند بلکه افتادن از پشت‌بام و جراحت‌های جدی و شکستگی، این حرفه را در زمره پر تلفات‌ترین حرفه‌ها در آمریکا قرار داده است.

میزان تلفات سالانه این حرفه‌ ۳۴.۱ نفر در هر ۱۰۰ هزار نفر عنوان شده و متوسط درآمد سالانه آن نیز ۳۴ هزار و ۲۲۰ دلار برآورد شده است.

۶- کارگران تیرآهن ساختمانی

کارگران ساختمانی که تیرآهن‌ها را با استفاده از جرثقیل و لیفتراک در ساختمان‌ها نصب می‌کنند در معرض خطرات جدی شغلی هستند.سالانه از هر ۱۰۰ هزار کارگر ۳۰.۳ نفر قربانی حوادث شغلی مرتبط با این حرفه می‌شوند. درآمد سالانه این شغل نیز ۴۴ هزار و ۵۴۰ دلار برآورد می‌شود.

۷- کارگری ساختمان

کارگران ساختمانی اغلب فعالیت‌های بدنی سنگینی انجام می‌دهند که به واسطه همین فعالیت‌ها، بیشترین میزان مصدومیت را دارند.

آنها زمین‌های ساختمانی را تمیز و آماده می‌کنند، چاه حفر می‌کنند، داربست‌ها را نصب کرده و تجهیزات ساخت و ساز را آماده می‌کنند.

میزان تلفات سالانه این حرفه ۲۶.۸ نفر در هر ۱۰۰ هزار نفر برآورد می‌شود ضمن اینکه دستمزد سالانه آنها از ۲۳ هزار و ۳۲۰ دلار تا ۲۷ هزار و ۷۸۰ دلار متغیر است.

۸- کشاورزی و مزرعه‌داری

کار کردن روی زمین زراعی یکی از قدیمی‌ترین حرفه‌ها است. اما ورود فن‌آوری‌های جدید این حرفه را کمی ایمن‌تر کرده است. تماس نزدیک برای ساعت‌های طولانی با ماشین‌ها و تجهیزات سنگین سبب بروز جراحت‌ها و مرگ‌ و میرهای بسیار در این حرفه می‌شود که بیشتر آنها به واسطه سوانح حمل و نقل رخ می‌دهند. در این حرفه سالانه از هر ۱۰۰ هزار نفر در آمریکا ۲۶.۱ نفر دچار تلفات می‌شود ضمن اینکه درآمد سالانه آنها ۶۰ هزار و ۷۵۰ دلار برآورد می‌شود.

۹- رانندگان خودروهای سنگین

رانندگی برای ساعت‌های طولانی در شرایط دشوار و مسیرهای پیچیده با خودروهایی با وزن بیش از ۴۰ تن و خطرات تصادف، عامل اصلی مرگ در میان رانندگان است.سالانه از هر ۱۰۰ هزار نفر ۲۵.۹ نفر دچار تلفات می‌شوند. درآمد سالیانه رانندگان ۳۸ هزار و ۲۰۰ دلار برآورد می‌شود.

۱۰- کارگری در معادن طبیعی

این شغل مستلزم ساعت‌ها فعالیت کاری سخت و طاقت‌فرسا به ویژه در مناطق دورافتاده و برای مدت‌های طولانی است. اما از طرفی هم در بسیاری از کشورها شغلی پرحادثه است که حوادث احتمالی آن از ریزش معدن گرفته تا خفگی و گاز گرفتگی جان کارگران معدن را به طور جدی به خطر می‌اندازد.

میزان تلفات این شغل سالانه ۲۲.۱ نفر در هر ۱۰۰ هزار نفر برآورد شده و متوسط درآمد سالانه حاصل از آن نیز ۵۴ هزار و ۲۰ دلار عنوان شده است.

لطفا دیدگاه خودتون رو از این مطلب بنویسید

لطفا دیدگاه خود را بیان کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید