چرا نباید چند آنتی ویروس را همزمان بر روی سیستم نصب کنیم؟

چرا نباید چند آنتی ویروس را همزمان بر روی سیستم نصب کنیم؟

از آنجا که تنوع ویروس ها روز به روز بیشتر می شوند، تقریبا همه‌ی کاربران از آنتی ویروس برای سیستم های خود استفاده می‌کنند. با توجه به اینکه تعداد آنتی ویروس های رایگان زیاده شده، بعضی از کاربران چند نوع آنتی ویروس را بر روی سیستم خود نصب می کنند. اما واقعا استفاده همزمان از چند آنتی ویروس می تواند به کامپیوترها کمک کند.

 نصب همزمان چند آنتی ویروس کمک زیادی به سیستم نخواهد کرد، در حقیقت اینکار حتی می تواند باعث بروز مشکلاتی نیز بشود. در ادامه دلایلی را بررسی می کنیم مبنی بر اینکه چرا نباید چند آنتی ویروس را نصب نمایید.
 
 
بروز مشکل در عملکرد سیستم

زمانی که آنتی ویروس را نصب کردید و مشغول به کار شد، مقداری از حافظه رم را برای کار اشغال می کند. علاوه بر اینکه آنتی ویروس از تمام زبانه ها در کامپیوتر محافظت کرده تا ویروسی به آن‌ها نفوذ نکند، هنگامی که یک فلش مموری را به سیستم خود متصل می کنید، آن را نیز اسکن می کند تا مانع از نفوذ ویروس به سیستم شود.

نام اینکار real-time scanning بوده و این وظیفه آنتی ویروس به این معنی است که هر عملی که در رایانه انجام صورت می گیرد به وسیله آنتی ویروس اسکن و بررسی شده تا از ورود ویروس به سیستم جلوگیری شود.

به همین دلیل هر چه تعداد آنتی ویروس های نصب شده بر روی سیستم بیشتر باشد، فضای بیشتری از حافظه رم توسط این نرم افزارها اشغال می گردد، که این امر باعث می شود تا حافظه رم کافی برای انجام سایر وظایف محوله وجود نداشته باشد و در نتیجه سرعت عملکرد سیستم کند خواهد شد.
 
 
فایل ها و برنامه ها دچار مشکل خواهند شد

احتمال دارد که آنتی ویروس‌های نصب شده با یکدیگر تلاقی داشته باشند و باعث مشکل شوند. هدف آنتی ویروس، قرنطینه فوری فایل ویروسی در حداقل زمان ممکن است تا بدین ترتیب از سیستم شما در برابر نفوذ ویروس ها جلوگیری کند.

اگر شما چند آنتی ویروس را نصب کرده باشید و به طور مثال فایلی را از اینترنت دانلود می کنید، یک آنتی ویروس خوب این عمل را دیده و بی درنگ پوشه ای که فایل دانلود شده در آن ذخیره گردیده را اسکن می کند.

چنانچه چند آنتی ویروس خوب را بر روی کامپیوتر خود نصب داشته باشید همه‌ی آنها هم زمان یک فایل را با هم اسکن خواهند کرد. این موضوع ممکن است باعث شود تا فایل مذکور قفل شده تا کار آنتی ویروس ها برای اسکن کردن تمام شود، بعلاوه در همین زمان عملکرد سیستم شما نیز کاهش خواهد یافت.

مشکل به همین جا نیز ختم نمی شود و اگر فایل اسکن شده به ویروس آلوده باشد، همه آنتی ویروس ها می خواهند با روش های مخصوص به خود آن فایل را حذف کنند.

برای این منظور آنتی ویروس ها از شما اجازه‌ی قرنطینه کردن آن فایل را می خواهند و چنانچه به یکی از آنتی ویروس ها اجازه‌ی اینکار را دهید، سایر آنتی ویروس ها، فایل قرنطینه شده را همچنان به عنوان ویروس می‌شناسند.
 
 
عدم اعتماد آنتی ویروس ها به یکدیگر

عمده‌ترین مشکلی که نصب چندین آنتی ویروس بر روی یک کامپیوتر می تواند ایجاد کند، عدم اعتماد آنها به یکدیگر است. زمانی که یک آنتی ویروس کار خود را انجام می دهد، نمی داند که شما آنتی ویروس های دیگری نیز بر روی سیستم خود نصب کرده اید.

بنابراین اگر آنتی ویروس دیگری را شناسایی کند آن ها را به عنوان یک فایل ویروسی خواهد شناخت و در بهترین حالت به شما هشدار می دهد که این فایل ویروس می باشد و در بدترین حالت آنتی ویروس ها سعی در حذف کردن یکدیگر داشته که باعث ناپایداری و تخریب آنها می شود.
 
 
اسکن یک فایل

تا این قسمت مقاله صرفا به برنامه های آنتی ویروس که در پس زمینه و حتی در عمق سیستم عامل در حال بررسی و نظارت هستند، پرداختیم.

اما ممکن است از نرم افزار های ضد تروجان و ضد جاسوسی برای کمک به حفاظت کامپیوترتان استفاده نمایید. تفاوت این برنامه ها با آنتی ویروس ها در این است که همیشه در حال اسکن کردن سیستم‌تان نبوده، اما زمانی که نیاز به اسکن باشد شما می توانید آنها را اجرا کرده تا سیستم را اسکن کنند.

بعضی از  برنامه های ضد تروجان و ضد جاسوسی دارای گزینه اسکن همزمان نیز می باشند که این قابلیت با آنتی ویروسی که همراه خود آن برنامه هست انجام شود و ممکن است با آنتی ویروسی که بر روی سیستم خود نصب کرده اید تداخل داشته و مشکلاتی را ایجاد کند.

برای حل این مشکل می توانید این قابلیت را غیر فعال کرده و اسکن ساده را انجام دهید. بعلاوه شما می توانید آنتی ویروس خود را تنظیم کنید که به اسکنر کاری نداشته باشد تا کار خود را انجام دهد در این صورت عملکرد سیستم شما عادی خواهد بود حتی اگر هر دو نرم افزار همزمان مشغول کار باشند.

چنانچه قصد دارید بطور همزمان از اسکنر و آنتی ویروس استفاده کنید، برای اینکه مشکلی پیش نیاید بهتر است به وب سایت اسکنر خود رفته و راهنمای استفاده از آن را بخوانید. برای مثال Malwarebytes دارای لیستی از آنتی ویروس هایی می باشد که با اسکنر مذکور سازگاری دارند.

نصب همزمان چند آنتی ویروس اصلا کار درست و ایده‌آلی نیست. بهتر است بجای چند آنتی ویروس، ابتدا تحقیق کنید و سپس بهترین آنها را انتخاب کرده و فقط همان را نصب کنید.

لطفا دیدگاه خودتون رو از این مطلب بنویسید

لطفا دیدگاه خود را بیان کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید