تابلوی پسر انسانتابلوی پسر انسان

تابلو پسر انسان یکی از شناخته شده ترین تابلوهای سورئالیست یا فرا واقع گراست که توسط نقاشی بلژیکی به نام رنه مارگریت خلق شده است. این نقاشی ابتدا به عنوان یک خودنگاره (سلف پرتریت) توسط خود مارگاریت کشیده شد.

در این تابلو مردی با اورکت خاکستری و کلاه مشکی دیده می شود که در مقابل دیواری کوتاه ایستاده و در پشت دیوار، آسمانی ابری و دریا به چشم می خورد.

در نگاه اول، صورت مرد درون تابلو جلب توجه می کند که با سیب سبز بزرگ و معلقی پوشانده شده است. البته اگر دقت کنید، بخشی از چشمان مرد دیده می شود.

اگر با دقت بیش تری به تابلو و مرد کلاه به سر نگاه کنید، متوجه خواهید شد که آرنج دست چپ مرد، کمی به عقب خم شده است. 

مارگریت نقاش این تابلو می گوید: تابلو پسر انسان درباره انسانیت است. هر چیزی که ما می بینیم، در واقع چیز دیگری را پوشانده است که ما را ترغیب می کند تا آن چیز و اتفاق نهفته دیگر را کشف کنیم.

همیشه یک نوع کنجکاوی در انسان شعله می کشد تا چیزهای پنهان را کشف کند و حتی بعدهای پنهان مسائل آشکار را درک کند.

در واقع همیشه نوعی کشمکش میان چیزی که دیده می شود و چیزهایی که از نگاه افراد عادی پنهان است، وجود دارد. اتفاقاتی هستند که تنها از نگاه آدم های تیزبین و هوشیار پنهان نمی مانند. 

در واقع می توان گفت مارگریت، نه تنها در این تابلو، بلکه در کارهای خود فرضیات انسان ها را به چالش می کشد و سعی می کند نشان دهد که چگونه آدمی، به طرز ساده لوحانه ای درباره بسیاری از اتفاقات نظر می دهد و سخن می گوید، در حالی که از محدوده شناخت و فهمش خارج است.

امروزه تابلو پسر انسان در مجموعه ای خصوصی نگهداری می شود. 

تاریخ خلق اثر: ۱۹۶۴ میلادی

نقاش: رنه مارگریت

تکنیک: نقاشی رنگ روغن روی بوم

ابعاد: ۱۱۶ × ۸۹ سانتی متر

محل نگهداری: مجموعه خصوصی

لطفا دیدگاه خودتون رو از این مطلب بنویسید

لطفا دیدگاه خود را بیان کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید