چگونه مغز خاطره می سازد؟

دانشمندان آمریکایی عملکرد دقیق خاطره سازی مغز را در سطح سلولی کشف کردند.

دانشمندان موسسه مغز و اعصاب بارو (Barrow Neurological Institute) در آمریکا در مطالعه ای متوجه شدند که مغز انسان خاطرات دوره ای را در منطقه هیپوکامپ (hippocampus) ضبط می کند.

محققان در این مطالعه برای اولین بار توانستند دقیقا ثابت کنند که رویه خاطره سازی چگونه صورت می گیرد.علاوه بر این نتایج این مطالعه که در نشریه PNAS منتشر شده است پایه و اساس حافظه انسان را روشن می کند.

همچنین این مطالعه در نهایت روش های جدید درمانی برای بیماری هایی مانند آلزایمر و صرع که بر حافظه انسان تاثیر منفی می گذارند، ارائه می دهد.

دکتر «پیتر استینمتز» (Peter Steinmetz) مدیر برنامه مهندسی عصبی در موسسه مغز و اعصاب بارو و نویسنده ارشد این مطالعه گفت: برای اینکه بفهمیم مغز چگونه حافظه می سازد لازم بود که با محاسبات اساسی واحدهای مغزی، نرون های منفرد و شبکه های آنها کشف کنیم که حافظه چگونه ساخته می شود.

وی افزود: درک مکانیزم ذخیره و بازخوانی حافظه، گام مهم و اساسی در درک چگونگی درمان بهتر بیماری های زوال عقل است که جمعیت روز افزونی از افراد مسن گرفتار آن هستند.

در این مطالعه محققان ۹ بیمار مبتلا به صرع که در مغز آنها الکترودهایی برای کنترل حملات صرع کار گذاشته شده بود، بررسی کردند.این الکترودها فعالیت مغز را در سطخ نرون های منفرد ثبت می کنند.

محققان سپس به این بیماران گفتند که فهرستی از لغات را که بر صفحه نمایش رایانه نشان داده می شد حفظ کنند و بعد فهرست بلند تر دیگری که شامل لغات فهرست اول و لغات دیگر بود به آنها نشان داده شد.در مرحله بعد محققان از بیماران خواستند تا لغاتی را که زودتر دیده بودند به یاد آورند.

محققان گفتند: زمانی که فهرست دوم به بیماران نشان داده شد، تفات مشاهده شده در فعالیت شلیک سلولی در هنگام مشاهده لغاتی که در فهرست اول وجود داشت و لغاتی که قبلا مشاهده نشده نبود، به وضوح نشان می داد که سلول های هیپوکامپ عامل بیادآوردن لغات از حافظه بیماران بودند.این مطالعه در شماره ۱۹ ژوئن نشریه PNAS منتشر شده است.

لطفا دیدگاه خودتون رو از این مطلب بنویسید

لطفا دیدگاه خود را بیان کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید