۷ عادت غلط والدین برای فرزندانشان در سنین نوجوانی

۷ عادت غلط والدین برای فرزندانشان در سنین نوجوانی

با وجود آن که هیچ دستور العمل درست یا غلطی در مورد والدین بودن وجود ندارد، اما خیلی از والدین تمایل دارند که به هر قیمتی از فرزندانشان حمایت کنند. گاهی این حمایت ها از حد می گذرد.

با ورود فرزندتان به سنین نوجوانی، برخی از این کارها برای رشد اعتماد به نفس و مسئولیت پذیری او آسیب زننده محسوب می شود.

فرزندتان در این سن نیاز دارد که بفهمد، از عهده کارهای شخصیش بدون حمایت شما بر می آید، تا برای ورود به دوره جوانی آماده شود. اگر شما این فرصت را از او بگیرید، در واقع به عزت نفس آن در آینده صدمه میزنید.

در متن زیر هفت کاری که شما در دوره نوجوانی دیگر نباید برای فرزندتان انجام دهید آمده است، با ما همراه باشید.
 
 
۱-آماده کردن صبحانه یا گذاشتن میان وعده در کیف مدرسه اش

شاید شما خاطرات خوشی از آماده کردن صبحانه یا گذاشتن میان وعده غذایی در کیف مدرسه فرزندتان داشته باشید. اما در سن نوجوانی این وظیفه را باید به خودش بسپارید.

تنها کاری که در این مورد لازم است انجام دهید، این است که مطمئن شوید در منزل خوراکی های سالم و مورد علاقه او وجود دارد، اما وظیفه آماده کردن و انتخاب آنها را به نوجوانتان بسپارید.
 
 
۲-آوردن چیزهایی که او فراموش می کند.

وقتی نوجوانتان در ماشین با اضطراب می گوید که تکالیف درسی یا دیگر وسایل شخصی اش را فراموش کرده که با خود بیاورد، بر میل شدید خود برای برگشتن به منزل غلبه کنید.

آیا او تمام مدت سرش به تلفن همراه گرم بوده یا صبح دیر بیدار شده است؟ اگر میخواهید که این فراموشکاری تکرار نشود با غر زدن و تذکر بی مسئولیتی وی راه به جایی نمیبرید، بلکه باید بگذارید او با پیامدهای کارهایش رو برو شود و درس بگیرد.
 
 
۳-بیدار کردن صبح ها

اگر شما از آن دسته والدین هستید که هنوز خودتان نوجوانتان را برای رفتن به مدرسه بیدار میکنید، وقت آن است این مسئولیت خطیر را به عهده زنگ هشدار ساعت یا تلفن همراه نوجوانتان بسپارید.

این که مطمئن شوید آن ها هر روز سر ساعت به مدرسه می روند، چیزی نیست که آن ها برای سال های پیش رویشان به آن نیاز داشته باشند، بلکه آن ها نیاز دارند به آن اندازه مسئولیت پذیر شوند که در آینده خودشان صبح ها بیدار شوند.
 
 
۴-انجام دادن تکالیف مدرسه

بسیاری از والدین با نیت کمک کردن در تکالیف درسی کنار نوجوانشان می نشینند، اما بعد از یک ساعت این والدین هستند که تکالیف درسی را انجام داده اند و فرزندشان را از لذت کنکاش در حل مسائل درسی محروم کرده اند.

هیچ ایرادی ندارد که برای کمک به فهم مسائل درسی با آن ها صحبت کنید، اما مراقب باشید آن ها را انجام ندهید.
 
 
۵-شستن و اتو کردن لباس هایشان

اگر هنوز نوجوانتان برای آماده و تمیز نبودن لباس مورد نظرش برای بیرون رفتن از منزل شما را مقصر می داند، وقت آن رسیده که این وظیفه را به خودش محول کنید.

به نوجوانتان اتو کردن و استفاده از ماشین لباس شویی را آموزش دهید و اجازه دهید خودش امور مربوط به نظافتش را سامان دهی کند.
 
 
۶-تماس گرفتن با معلم یا مربی او

بر روی این میل که میخواهید والد بیش از حد مراقب و محافظی باشید، غلبه کنید. به فرزندتان یاد بدهید، اگر یک چیز برای او دارای اهمیت است خودش باید امور مربوط به آن را مدیریت کند.

 اگر بین او و معلم یا مربی اش مسئله ای پیش آمده است، قبل از تماس گرفتن با معلم و مربی اش، به نوجوانتان این فرصت را بدهید که خودش مسئله را با آن ها حل و فصل کند.

اگر او خودش مسئله را با شما مطرح کرد میتوانید در این مورد به او مشورت دهید، اما از وارد شدن شخصی خودتان در قضیه اجتناب کنید.
 
 
۷-آماده کردن برنامه درسی او

اگر هر شب این شما هستید که برنامه درسی روز بعد نوجوانتان را مرتب میکنید، وقت آن است از این کار هم دست بکشید. نوجوانتان در آینده ای نزدیک نیاز دارد که برنامه دانشگاهی یا کاری خود را مرتب کند، پس به او فرصت تمرین برای موقعیت های آینده را بدهید.

لطفا دیدگاه خودتون رو از این مطلب بنویسید

لطفا دیدگاه خود را بیان کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید